Tajne

 

 

 

... U mene i sad djetinje su oči,

Što čudom motre zagonetku Svega.

I život volim i sve one moći,

Što kao vode izviru iz njega.

 

Pred procvjetale plote, iza kojih

Znam da se svemu odgonetke kriju

I svijet žive vedrih sanja mojih 

 

V Nazor: Nevidljivi svijet

Nedjelja Božje riječi

 

A pošto je u mnogo navrata i na različite načine Bog govorio u prorocima, konačno, u ove dane, progovori nama u Sinu (Heb1,1-2). Posla naime svoga Sina, vječnu Riječ, koji prosvjetljuje sve ljude da se među ljudima nastani i da ih uputi u najnutarnije tajnosti Božje (usp. Iv1, 1-18). Dakle, Isus Krist, Riječ utjelovljena, kao"jedan od ljudi k ljudima" poslan, "riječi Božje govori" ( Iv3, 34) i dovršuje spasiteljsko djelo koje mu dade Otac da ga izvede (usp.Iv14, 9)

 

Apostolskim pismom Aperuit illis, papa Franjo je odredio da treća nedjelja kroz godinu, bude posvećena slavljenju, razmišljanju i širenju Božje riječi. Simbolično, pismo je objavljeno na liturgijski spomen sv. Jeronima, na početku 1600. obljetnice smrti glasovitog prevoditelja Biblije na latinski koji je govorio: " ne poznavati Pisma znači ne poznavati Krista".... Riječ Božja ujedinjuje vjernike i čini ih jednim narodom, ističe papa. Biblijska vjera temelji se na živoj Riječi, a ne na knjizi. Kad se Sveto pismo čita u istom Duhu kojim je napisano, ostaje uvijek novo. Tako, onaj tko se hrani Božjom Riječi svaki dan postaje, poput Isusa, suvremenik ljudi koje susreće; nije u napasti da padne u besplodne nostalgije za prošlošću, niti u sablasne utopije glede budućnosti, navodi, između ostalog,  sveti Otac.

 

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Mora

 

U noćni sat

Ušo je ko tat...

U kutu čuči,

Došo je, da muči,

Da mi kosti toči, oči kljuje,

Udara na muke, crven lanac kuje,

-Voda, kamen,

Led i plamen,-

Krvnik, inkvizitor, grabant,

Sluga mraka, vječne boli trabant-

Dok kroz prozor diše stari, tihi vrt,

A srce bolno kuca: smrt-smrt-smrt. ( A.G.Matoš)

 

 

 

"Nek mi se jezik za nepce prilijepi ako spomen tvoj smetnem ja ikada". (Ps138,1-6)

... ako ne stavim "Hrvatsku" 

vrh svake radosti svoje!

 

18. studenoga, dan je bolnog sjećanja i molitve za sve poginule i nestale branitelje i civile Vukovara i Škabrnje. Još je bolnija činjenica da je ta razaranja i pogubljenja mogao učiniti čovjek, čovjek koji je pao ispod razine ljudskoga dostojanstva, čovjek pomraćenoga uma, zaslijepljen ideologijom zla.

I svaki puta ponavlja se slika Kalvarije; u svima koji su pogubljeni tamom ljudske izopačenosti, Isus Krist je ponovo razapinjan i ubijan. U raspetome Kristu vidimo žrtvu naših branitelja, a uskrsnućem, novu nadu, nesebičnu ljubav, temelje novoga života za nas i našu Domovinu. 

 

 

 

Majka Terezija iz Calcutte

 

" Često se osjećam poput olovčice u Božjim rukama. On je taj koji piše, on je taj koji razmišlja, On je taj koji čini pokrete, a na meni je samo biti olovkom." Govor Majke Terezije u Rimu 7. ožujka 1979.

 

Majka Terezija, nastavlja pronositi Božje svjetlo i ljubav u sve kutke svijeta, privodeći sve k Srcu Božjemu te ujedinjujući milijune ljudi svih naroda, kultura, religija i one bez religija, muškarce, žene, djecu, mlade, stare u svezu ljubavi Božje, tažeći Božju žeđ za poniznim djelima ljubavi prema najsiromašnijima od siromaha. ( s. Nirmala Joshi)

 

Molitva za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca

Iz duhovne oporuke blaženog kardinala Alojzija Stepinca:

... Sjetite se kojom zgodom u svojim molitvama i mene, svoga pastira u teškim vremenima, da mi Gospodin bude milostiv! Nadam se, da će mi milosrdni Isus udijeliti milost, te ću moći vazda u nebu moliti i za sve vas dok bude svijeta i vaše nadbiskupije, da postignete cilj, za koji vas je Bog stvorio. ( Krašić, 28.svibnja 1957.)

 

Gospodine Bože, izvore svetosti i milosti,

blaženoga Alojzija, pastira i mučenika,

pozvao si da ti služi kao navjestitelj i branitelj istine

i kao hrabri svjedok vjernosti Crkvi.

Poslušan tvojoj Riječi i vođen Duhom tvoje ljubavi,

zauzimao se za siromašne i obespravljene;

ostavio nam je divno svjetlo čiste savjesti,

pouzdanja u tebe i ustrajnosti u trpljenju.

Ponizno te molimo da nas obdariš svojom radošću

te blaženoga Alojzija ubrojiš među svece sveopće Crkve,

da bismo ga mogli još predanije slijediti i uteći se

njegovu moćnu zagovoru u svojim životnim potrebama.

Po njegovim molitvama jačaj proročki glas Crkve,

koji širi nadu u dolazak tvojega kraljevstva,

praćen blizinom i utjehom Blažene Djevice Marije

Majke i kraljice vjernoga ti naroda.

Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen!

 

 BENEDIKT XVI, papa u miru

 ...ovu se večer želimo u miru i pobožnosti prisjetiti blaženoga Alojzija Stepinca, neustrašivoga pastira, primjera apostolskog žara i kršćanske čvrstoće, čiji herojski život još i danas prosvjetljava vjernike hrvatskih biskupija, podržavajući ih u vjeri i crkvenom životu.

QualityJoomlaTemplates.com

Razni sadržaji

Friday the 21st. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017