Zavjetni dan

Zavjet je svjesno i slobodno obećanje Bogu kojim se vjernik obvezuje da će obaviti neku zadaću, redovito neko dobro djelo, ili da će živjeti na određeni način nastojeći ugoditi Bogu. To je čin pobožnosti , kojim kršćanin prinosi samog sebe Bogu ili mu obećava da će učiniti neko djelo milosrđa.Vjernici se danas najčešće u Gospinim svetištima, zbog različitih nakana, zavjetuju. Zavjet obvezuje i vjernici ozbiljno shvaćaju vjernost datim obećanjima jer se vjernik pun pouzdanja utječe Bogu, Majci Božjoj ili nekom svecu. Zavjet se daje iz ljubavi, zahvalnosti i on zahtjeva i žrtvu. A tu žrtvu pokazao je i puk Rogoznice.

1877. mjestom su harale crne ospice koje su dnevno odnosile velik broj života. Tadašnji župnik, don Tade Pavlinović, okupio je narod te se zajedno uputiše, bosonogi, s raspelom ka Svetištu, proseći Majku za milost. Od tog 24. siječnja, ospice su nestale, bolesnici ozdravili, a vjernički puk svake godine na taj dan slavi Zavjetnu misu.

Friday the 29th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017