Wieliczka - Auschwitz

Rudnik soli - u funkciji od XIII stoljeća do 2007. god. Podzemni grad izrezan u stijeni od soli.  Svoje zlatno doba rudnik je doživio u 16. i 17. stoljeću. Ima devet katova i dolazi se do dubine od 327m za turiste do otprilike 135m. Impresivan dio rudnika čine kapelice koje su sagradili sami rudari i u kojima se, prema najavi, održavaju mise za hodočasnike. Kapela sv. Kinge najveća je podzemna crkva na svijetu. U sklopu rudnika je i wellness kompleks te dvorana predviđena za vjenčanja i za druge prigode.

Auschwitz - najpoznatiji nacistički koncentracioni logor. Otvoren je 14.lipnja 1940. u okupiranom poljskom gradu Oswiecimu. Auschwitz je postao simbol nacizma. Razlog tomu je velik broj ljudi koji je u njemu stradao. U njega su vlakovima, obično u vagonima za stoku, dovoženi ljudi sa svih strana okupirane Europe. Većina njih ubijena je odmah po dolasku u logor dok su drugi polako umirali od iscrpljenosti, gladi, teškog fizičkog rada. Golema većina stradalih bili su Židovi ali stradavali su i drugi: Poljaci, Romi, sovjetski ratni zarobljenici, homoseksualci .... U trenutku oslobođenja 1945. u logoru je pronađeno samo 7000 preživjelih.

Thursday the 25th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017