JASLICE
      

 

" Lisice imaju jazbine i ptice nebeske gnijezda, a Sin Čovječji nema gdje bi glavu naslonio." ( Mt8,20)

              Isus je rođen u štali, u nedostojnu prostoru jer za njega nije bilo mjesta u svratištu.

U cijelom kršćankom svijetu, u vrijeme Božića, postavljaju se jaslice koje prikazuju rođenje Isusovo. Evanđelisti Luka i Matej prvi su pisali o Kristovu utjelovljenju. Već u 4. stoljeću u katakombama u Rimu nailazimo na prikaze Isusova rođenja. "Otac jaslica" je sv. Franjo Asiški koji je za Božić 1223. napravio prve, žive jaslice u šumi. U bazilici Svete Marije Velike u Rimu nalaze se jedne od najstarijih jaslica. Načinjene su od alabastera 1289. (autor Arnolfo da Cambio)

Umjetnost izrade jaslica doživjela je svoj procvat u 18. stoljeću kada su se proširile i među običan puk. U muzeju u gradu Bressanone mogu se vidjeti jaslice sastavljene od gotovo 4000 figura.

U našoj crkvi figure su iz 1905. godine i najstarije su u našoj biskupiji. 

 

Razni sadržaji

Saturday the 20th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017