2025. JUBILEJSKA GODINA

Jubilej potječe iz židovske tradicije koja je ustanovila, svakih 50 godina, godinu odmora za zemlju, povrat konfiscirane zemlje i oslobađanje robova. Kako bi se označio početak Jubileja, puhalo se u ovnujski rog, na hebrejskom yobel , iz čega potječe kršćanski izraz Jubilej.

POVIJEST. Prvi jubilej objavio je 1300. godine papa Bonifacije VIII., koji je odredio da praznik ističe svakih 100 godina. Kasnije je uveden svakih 50 godina, ali jubileji su uvijek imali različite rokove ovisno o događajima.

Trenutno se jubileji održavaju svakih 25 godina: bilo je 26 redovnih svetih godina (s onom iz 2000.); izvanredni, koji se dodjeljuju prigodom posebnih obljetnica ili u teškim trenucima za Crkvu i svijet, 95. Trajanje jubileja je otprilike godinu dana.

Jubilej 2000. godine dobio je posebnu važnost jer se slavilo dva tisućljeća od Kristova dolaska na Zemlju i bio je to prvi Jubilej koji obuhvaća dva tisućljeća.

ŠTO SE DOGAĐA ZA VRIJEME JUBILEJA. Jubilej se slavi različitim inicijativama tijekom cijele godine koja počinje na Badnjak otvaranjem svetih vrata u četirima glavnim bazilikama u Rimu, S. Petra u Vatikanu, S. Giovanni in Laterano, S. Maria Maggiore i S. Paolo Fuori le Mura.

Papu nose na stolici do zazidanih vrata svetog Petra, o koja tri puta udara srebrnim čekićem pjevajući na latinskom: «Otvorite mi širom vrata pravednosti». Nakon njega kardinal dvaput pokuca na vrata i tada se vrata otvore.

Prvi prolazi Papa držeći u desnoj ruci križ, a u lijevoj upaljenu svijeću. Isti obred obavljaju kardinali u ostale tri bazilike. Sveta godina završava zidanjem svetih vrata do sljedećeg jubileja.

Papa Franjo je 11. veljače 2022. godine najavio Svetu godinu 2025. Hodočasnici nade, geslo je izabrano za Svetu godinu. Veliki jubilej 2000. uveo je Crkvu u treće tisućljeće  njezine povijesti. Sveti Ivan Pavao II ga je dugo očekivao i želio, u nadi da će svi kršćani , nadvladavši povijesne podjele, moći zajedno proslaviti dvije tisuće godina od rođenja Isusa Krista, Spasitelja čovječanstva.

Dakle, pozvani smo organizirati pripremu koja će kršćanskom narodu omogućiti da proživi Svetu godinu u čitavom njezinom pastoralnom bogatstvu u prvom redu Godinom molitve tijekom koje možemo zahvaliti Bogu  za brojne darove njegove ljubavi prema nama te slaviti njegovo djelo stvorenoga. Naša molitva treba da se pretvara i u solidarnost  i dijeljenje svagdašnjeg kruha. Ukratko, snažna Godina molitve u kojoj se srca otvaraju kako bi primila obilje milosti čineći od " Očenaša", molitve koju nas je Isus naučio, program života.

Oče, koji si na nebesima,
daj da vjera koju si nam darovao
u svome Sinu Isusu Kristu, našemu bratu,
i plamen ljubavi,
izlivene u naša srca po Duhu Svetom,
obnove u nama blaženu nadu
u dolazak tvoga Kraljevstva.

Učini da nas tvoja milost preobrazi
da budemo brižni njegovatelji evanđeoskoga sjemena
koje će čovječanstvu i svemu stvorenomu podariti rast,
dok puni pouzdanja
iščekujemo novo nebo i novu zemlju
i da se, nakon pobjede nad silama zla,
zauvijek očituje tvoja slava.

Udijeli, molimo, da milost Jubileja
oživi u nama, hodočasnicima nade,
čežnju za nebeskim dobrima,
te na cijeli svijet izlije
radost i mir našega Otkupitelja.
Tebi, vječno blagoslovljeni Bože,
slava i hvala u sve vijeke vjekova.

Monday the 6th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017