Biskupijsko hodočašće u Poljsku

Krakow, kraljevski grad, nekadašnji glavni grad Poljske, najljepši je poljski grad. Smješten je na rijeci Visli. Krakow je kolijevka poljske državotvornosti, kulture, znanosti. Od znamenitosti, posebno treba izdvojiti  katedralu sv. Stanislava i Vjenceslava iz XIV st. Katedrala je ponos poljskoga naroda, mjesto krunjenja kraljeva, a isto tako i mjesto njihova vječnoga počinka. Najveće crkveno zvono, zvono sv. Sigismunda nalazi se u jednom od tornjeva.

Križni put u svetištu Jasna Gora

Jasna Gora - glavno marijansko svetište poljskoga naroda. Crna Madona, simbol je poljske vjere. Ona je više od dva stoljeća bila jedina spona ujedinjenja u zemlji koju su međusobno podijelile tri velesile. Pavlinski redovnici osnovali su svetište 1382. godine. Poljska je oduvijek bila obilježena vjerskom tradicijom pa i zbog toga što su se katolička Poljska i poljska nacija zajedno rodile, na Uskrsno bdjenje godine 966. Ta ljubav prema Bogu, prema Kristu, a nadasve prema Majci Božjoj, nemjerljiva je. Crkve su pune i rano ujutro na prvim jutarnjim molitvama kao i navečer. Moljenje krunice, klanjanje Presvetom, svete mise ....to je sadržaj života poljskoga naroda. Mladost, obitelji, stariji. I prije odlaska na posao, školu, fakultete, svi dolaze na duhovnu okrijepu na susret s Majkom.

Lagiewniki - svetište sv. Faustyne Kowalske. Isus je nadahnuo sv. Faustynu da svijetu približi i navijesti Božju ljubav, da izmoli Božje milosrđe za cijeli svijet. Isus joj se ukazivao više puta o čemu je pisala u knjizi " Dnevnik Faustyne Kowalske". Papa Ivan Pavao II proglasio ju je svetom u Rimu, 30.4.2000. riječima: "Krist te izabrao da cijelom svijetu navijestiš njegovo nedokučivo milosrđe."

Wadowice - rodno mjesto sv. Ivana Pavla II. Veliki papa rodio se u kući u neposrednoj blizini crkve Svete Marije u obitelji prožetoj religioznošću i domoljubljem.

 Kalwaria Zebrzydowska, 1600. god. svetištem upravljaju franjevci bernardini

Svetište, jedno od najvećih hodočasničkih mjesta u Poljskoj, arhitektonski najzanimljivijih u Europi. Godišnje ga pohodi preko milijun hodočasnika, posebno u Velikome tjednu i danima uoči Uznesenja BDM. Pohodio ga je papa Ivan Pavao II, 1979. obračajući se riječima: "Molite za mene, za moj život i poslije njega. Ponavljam, ne prestajte moliti za moj život i poslije moje smrti!" Posebno je naglašen Križni put sa živim prikazima Muke Gospodnje. Hodočasnici koji sudjeluju nisu tek puki promatrači nego živo sudjeluju i duboko proživljavaju velike Misterije Spasenja. Posebno je impresivna kapela posvećena Gospi od Anđela. Dok je bio nadbiskup Krakowa, Karol Wojtyla je inicirao hodočašća muškaraca i mladića, a od 1973. žena i djevojaka kako bi na Križnome putu muškarci nosili križ, a žene kopiju slike Gospe od Kalwarije. Ta tradicija nastavlja se i dalje kroz hodočašća obitelji, mladih po velikoj želji tada već pape, Ivana Pavla II. U svojim pohodima Svetištu, papa se obratio u molitvi Gospi kojoj je posvetio svoj život, svoje papinstvo i kojoj je posvetio Crkvu i svoju Poljsku: " madre Santissima, Nostra Signora di Kalwaria, ottieni anche a me le forze del corpo e dello spirito, affinche possa compiere fino alla fine la missione assegnatami dal Risorto. ....a Te affido le sorti della Chiesa; a Te consegno la mia nazione."

 

Razni sadržaji

Thursday the 28th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017