DAN POBJEDE I DOMOVINSKE ZAHVALNOSTI

 

 

 

 

O gdje je plod od vašeg slavnog sjemena

i da li kojim rodom krvca vaša rodi?

Jer roblje još smo, snijuć samo o slobodi

dok smrt je blizu gluha našeg plemena.

 

A kukavan je Hrvat novog vremena,

Te pušta da ga stranac stalnoj smrti vodi.

Ne opiruć se klanju - krotko janje - hodi

I ne zna bacit groznog ropstva bremena.

 

Al vrcnuti će iskra iz vašeg kremena!

Ja vjerujem, ja znam!

Ta zar da uzaludu sve žrtve vam i mučeništva budu?

 

Da, roditi će rod od slavnog sjemena!

A ako ne će, sam ću zazvat pakla vatre

da spale sve, i grom da ropski narod satre!

                                                                ( Tin Ujević: Hrvatskim mučenicima)

 

Velika, najopsežnija vojna akcija započela je 4. 8. 1995. u ranim jutarnjim satima. Bila je to operacija pod nazivom "Oluja" kojoj je cilj bio osvajanje središta srpske pobune - Knina. Već drugog dana, hrvatske postrojbe ušle su u Knin. Tijekom 85-satnog  ratnog djelovanja oslobođen je najveći dio hrvatskog teritorija.

     Hrvatska povijest preplavljena je žrtvama za slobodu pojedinca i naroda sve do današnjih dana. Mnogi branitelji ponijeli su križ za obranu domovine stigavši i do vlastite Kalvarije. Mnoga stradanja postala su početak nadanja. Od njih trebamo učiti kako bismo sačuvali ovu svetu slobodu i budućim generacijama dali zalog novoga, sretnijeg života u kojem će živjeti Kristov duh mira, ljubavi i tolerancije, mira koji je istinsko i najviše dobro jednoga naroda.

A ti, Djevice, Bezgrešna Majko, nastavi moliti s nama, za nas, za našu domovinu, priteci nam u pomoć, podupri nas da uzmognemo stići u domovinu koju svi iščekujemo.

QualityJoomlaTemplates.com

Razni sadržaji

Saturday the 20th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017