3. veljače SV. BLAŽ, biskup i mučenik

Sveti Blaž

Kip Sv. Blaža u našoj crkvi, gotovo 100 godina star, visok 180cm, prikazuje sveca s djetetom kojeg liječi od grlobolje.

« Kojigod grlom boluje il' mu što smeta disati, nek pomoć ljudsku ostavi Svetom se Blažu obrati.»

Sv. Blaž, liječnik, biskup iz Sebaste, u narodu je poznat osobito po blagoslovu grla koji se u 16. stoljeću uveo u crkve. «Zagovorom Sv. Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog bolesti grlai svakog drugog zla: u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.»

Veliki dobročinitelj bolesnika i siromaha, bio je vrlo poštovan od naroda. Za cara Licinija, u vrijeme progona kršćana, biva uhićen i mučen. Hrabro sve podnosi, brani svoju vjeru, a u tamnici čudesno liječi bolesne. Osuđen je na smrt i 316. godine, krvnik mu odrubljuje glavu, koja je 972. godine kao relikvija dopremljena u Dubrovnik.

Sv. je Blaž ustrajao u svojoj vjeri prema Kristu i zbog toga je podnio okrutno mučenje i smrt.
Vjerovao je Isusovim riječima: «Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga: a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.»
Koliko danas ima ljudi koji se poradi karijere, materijalnih dobara i posla, zastide svoje vjere i pridružuju se nevjernicima!
« Doista, tko se zastidi mene i mojih riječi, toga će se i sin Čovječji stidjeti kada dođe u slavi svojoj i Očevoj i svetih anđela.»

objavljeno 29.siječnja 2009.