Misli

Mir s Kristom je mir svih dana u tjednu, no svoju puninu ima u nedjelji, danu Gospodnjem par excellence. Eto zašto o tome govorim danas u nedjelju, t.j. na dan Gospodnji. Od prve stranice Postanka (2,3) koja posvećuje ustanovljenje subote - koja će kasnije postati naša nedjelja - sve do najnovijih poticaja i skrbi svete Crkve oko pobuđivanja zanimanja kod puka za nedjeljno bogoslužje, provlači se poput nekog spjeva cijela jedna nit života i sjedinjenja duša s Bogom, istinski razgovor stvorenoga sa Stvoriteljem neba i zemlje, duhovno uzdizanje  prema bogatstvima vrhunaravnog reda: sve to kako bi  ovdje na zemlji mir zavladao u dušama kao inchoatio futurae gloriae.

....  slavlje i pjesma kršćanskog života. To je božanski i ljudski zakon koji naređuje odmor i mir. No kakve li suprotnosti u trenutačnom izopačivanju osnovnih počela kršćanskoga i civilnog života, kolikog li samo oskvrnuća svetog počinka nedjelje, kolikog li kontrasta između svjetovnih običaja i Božje zapovijedi "memento, ut diem sabbatum sanctifices" (sjeti se da svetkuješ dan subotni) (Izl 20,8).

Sv Ivan XXIII,papa -  Dnevnik duše

Friday the 18th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017