®upa  Uznesenja Bla¾ene Djevice Marije - efekt

DO©A©ÆE – ADVENT
ADVENTUS DOMINI

Adventski vijenac

Do¹a¹æe je poèetak liturgijske godine, u kojemu Crkva preko svojega bogoslu¾ja navije¹ta dolazak istinitog i pravog Svjetla, koje æe prosvijetliti svakoga èovjeka, utjelovljenjem u Djevici Mariji po djelu Duha Svetoga.

Advent je vrijeme tihe pokore, molitve, samozataje, vrijeme kojim se pripravljamo za prvi dolazak Sina Bo¾jega k ljudima na zemlju i vrijeme i¹èekivanja drugoga Kristova dolaska na svr¹etku svijeta.
Vrijeme Do¹a¹æa vrijeme je obraæenja i nade, razmi¹ljanja o nevjerojatnoj ljubavi i poniznosti, vrijeme u kojem pristupamo sakramentu pomirenja, sv. ispovijedi. I to je ono najva¾nije u ¾ivotu vjernika jer nam i sv. Ivan Krstitelj poruèuje: « Pripravite put Gospodnji, poravnite mu staze!» (Mt. 3,3)

Slavljenje Do¹a¹æa nastalo je po uzoru na korizmu. Godine 490., biskup Perpetuus iz Toursa, slu¾beno je proglasio Do¹a¹æe pokornièkim vremenom u Franaèkoj. Vrijeme Do¹a¹æa rimske liturgije, koje se razvilo nakon franaèke bilo je slavljenièko. U 13. stoljeæu postignut je kompromis u karakteru slavljenja Do¹a¹æa i takvo je ostalo, s malim izmjenama, nakon II Vatikanskog Koncila, do danas.

Da se ¹to bolje pripravimo za dolazak Bo¾anskog Sina, odreðene su èetiri nedjelje, èetiri stepenice kojima ulazimo u palaèu gdje æemo naæi Djete¹ce.

«Iziði Goste bo¾anski
K'o kralj iz svoje palaèe
K'o Div u dvije naravi
I kreni hitro na put svoj»

Sve molitve, pjesme, crkveno ruho je u pokori i molitvi koju nam simbolizira ljubièasta boja.

1.nedjelja Do¹a¹æa

Svemoguæi Bo¾e, mi s vjerom i¹èekujemo Kristov dolazak. udijeli, molimo te, da mu idemo u susret pravednim ¾ivotom te nas, kad doðe, postavi sebi s desna i uvede u kraljevstvo nebesko.
« Vrijeme je veæ da se oda sna prenemo jer nam je sada spasenje bli¾e nego kad povjerovasmo. Noæ poodmaèe, dan se pribli¾i! Odlo¾imo dakle djela tame i zaodjenimo se oru¾jem svjetlosti». (Rim 13, 11-12)

2. nedjelja Do¹a¹æa

Priprava na¹ih du¹a jest drugi èin priprave adventa, drugi korak prema Djete¹cu. Nek se oèiste ljudska srca i tako dostojni poðimo Njemu.
Svemoguæi i milosrdni Bo¾e, dok hitimo u susret tvome Sinu, daj da nas zemaljske obveze i brige ne smetu; nebeska mudrost tvoje Rijeèi nek nas uvede u zajedni¹tvo njegove sudbine.
«Sam Bog mira neka vas posvema posveti i cijelo va¹e biæe – duh va¹ i du¹a i tijelo- neka se besprijekornim, savr¹enim saèuva za Dolazak Gospodina na¹ega Isusa Krista. Vjeran je onaj tko vas poziva: on æe to i uèiniti». (1 Sol 5, 23-24)

3. nedjelja Do¹a¹æa

Ova nedjelja puna je bo¾iænog veselja, radosti svih koji ga i¹èekuju.
Bo¾e, ti vidi¹: mi s vjerom oèekujemo blagdan roðenja Gospodnjega. Molimo te da nam bude dogaðaj spasenja te da ga radosno proslavimo sveèanom slu¾bom hvale.
«Rado¹æu silnom u Gospodinu se radujem, du¹a moja klièe u Bogu mojemu, jer me odjenu haljinom spasenja, zaogrnu pla¹tem pravednosti, kao ¾enik kad sebi vijenac stavi il' nevjesta kad se uresi nakitom. Kao ¹to zemlja tjera svoje klice, kao ¹to u vrtu nièe sjemenje, uèinit æe Gospod da iznikne pravda i hvala pred svim narodima». (Iz61 1-2a.10-11)

4. nedjelja Do¹a¹æa

Bli¾i se vrijeme dolaska Emanuela. Pripravimo na¹a srca za bo¾iænu milost- Isusa u Euharistiji. Isus hoæe èisto srce. Budimo jaki, ne klonimo duhom jer s nama je On – mir na¹, snaga na¹a, na¹ Emanuel.
« Pripravite put Gospodnji, poravnajte staze Njegove; sve doline neka se ispune, i svaka gora i glavica neka se slegne; i ¹to je krivo neka bude ravno i kr¹eviti putovi neka budu glatki.» (Lk 3, 4-6)

Adventsko se vrijeme pojaèava od 17. do 24. prosinca kada liturgija odzvanja prekrasnim proroèkim naslovima.

U crkvi u Hrvata, treæa je nedjelja Do¹a¹æa , nedjelja Caritasa, posveæena razmi¹ljanju o potrebnima, odbaèenima, onima koje je mo¾da èovjek odbacio ali Bog – ne!
Prikupljanjem novèanih sredstava, darova, konkretnim akcijama hrvatskoga Caritasa, uljep¹ajmo svijet, zemlju koju smo ba¹tinili. Mnogi su se posvetili karitativnom djelovanju, a posebno meðu njima bl. Majka Terezija koja ka¾e: « Ako ikad postanem sveta – zacijelo æu biti svetica «tame». Trajno æu biti odsutna s neba da bih palila svjetlo onima koji su na zemlji u tami».

objavljeno 30. studeni 2008